Pamiętnik (2004)

Pierwszy raz siadam do recenzji zaraz po seansie. Film, który miałem okazję obejrzeć, to Pamiętnik Nicka Cassavetesa. Wielu pewnie już teraz zorientuje się jaka będzie moja ocena, ale i tak nie mogłem powstrzymać się, aby napisać o tym wspaniałym kinie. Od chwili zakończenia się napisów i wyciszenia wspaniałej muzyki Aarona Zigmana musiałem położyć ręce na klawiaturze i zacząć wstukiwać klawisz za klawiszem. Za jego obejrzenie zabierałem się bardzo długi czas i przyznam szczerze, że troszkę żałuję, że się za niego zabrałem ponieważ odczucia jakie doznałem w czasie filmu i po miałbym jeszcze przed sobą.

Pamiętnik to historia pewnej miłości, która rozkwitła na początku lat 40. gdzieś w Karolinie Północnej. Duka (James Garner) odczytuje ją starej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera (Gena Rowlands). Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości.
Przypomina sobie, kiedy po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson (Rachel McAdams) – ich spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na siedem lat…
Pamiętnik jest ekranizacją bestsellerowej powieści Nicholasa Sparksa. Prawo do realizacji filmu na jej podstawie studio New Line Cinema zakupiło w roku 1995.

Film opowiada o miłości dwojga ludzi, która jest bardzo skomplikowana i nawet gdy wydawałoby się, że wszystko jest już na właściwych ścieżkach, los postanowił inaczej. Kłopoty naszej dwójki jak to często bywa zaczęły się od pochodzenia. Noah Calhoun (Ryan Gosling) młody, przystojny i pełen wigoru, lecz należący do całkowicie innej sfery społecznej niż piękna Allie (Rachel McAdams). Dwójka naszych młodych bohaterów świetnie spędza wakacje, lecz rodzice Allie nie mogą się pogodzić z faktem, że ich ukochana córeczka zadaje się z takich człowiekiem, powodując całkowite rozstanie naszej dwójki.
Nie będę dalej przytaczał Wam tej wspaniałej opowieści ponieważ z niszczyłbym cały film i odebrał Wam to co sam przeżyłem. Fabuła tego filmu jest po prostu niesamowita a jak starsi czytelnicy, którzy obserwują mnie od dawna dobrze wiedzą, że nie przepadam za melodramatami. Ten jednak zostanie mi na zawsze w pamięci i z pewnością jeszcze do niego wrócę.

Nie można tutaj zapomnieć również o wyśmienitej grze aktorskiej. Ryan Gosling i Rachel McAdams wspaniale zagrali dwójkę zakochanych. Oboje stworzyli niesamowity klimat, który nie pozwalał widzowi na spuszczeniu oczu z ekranu. Oddali się swojej grze całkowicie.
Bardzo spodobała mi się również rola Jamesa Garnera, który wyśmienicie zagrał starszego Pana czytającego wspaniałe wspomnienia.
Jeśli chodzi o grę aktorską również nie odstępuje fabule na krok a twórcy zrobili najlepszą rzecz jaką mogli wybierając właśnie tę dwójkę.

Nie mogę również zapomnieć o muzyce, która na sam koniec z pewnością wyciśnie łzy z niejednego widza. Nie ważne, czy jest to osoba nie lubiąca tego typu filmów jak ja, czy wielki twardziel. Z pewnością oczy zapełnią się łzami, choć z pewnością nie każdy będzie chciał to pokazać.

Pamiętnik to film, o którym z pewnością nigdy nie zapomnę. Wspaniałe kino dla każdego, nadające się na wieczorny seans. Z pewnością będzie bardzo dobrą opcją dla młodych par, które myślą, że droga przez życie jest usłana różami i zawsze wszystko idzie po ich myśli. Dlatego właśnie poniżej chcę napisać jeszcze parę słów o bogactwie tej produkcji i przemyśleniach, ale to przeczytajcie już po seansie, ponieważ nie chce zabierać Wam tego co najlepsze. Nie zapomnijcie także zaobserwować bloga na fanpage, a z pewnością nic Was nie ominie.

                                                                     ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Wielu ludzi myśli, że gdy spotka się już swoją wybrankę i wymarzonego męża nic już nie stanie na przeszkodzie, wręcz przeciwnie. To właśnie w tedy często napotyka się największe trudności, które będą powodowały w naszej głowie wielki zamęt. Nigdy jednak nie sprawią go w naszych sercach, które jednak w takich momentach zamykamy. Czasem potrzeba czasu i to nie mało, ale zawsze przychodzi chwila kiedy wszystko się układa.
Ten film wyśmienicie ukazuje nam, że miłość dwojga ludzi potrafi zdziałać cuda i przetrwać aż do samego końca naszej ziemskiej wędrówki. Pamiętnik to produkcja, która naprawdę daje wiele do myślenia i można z niej wyciągnąć bogatą wiedzę, którą musimy ubogacać do końca życia.

 

Recenzja: Christopher

15 thoughts on “Pamiętnik (2004)

  1. Chyba jedyny film, który tak mnie poruszył..nie przepadam za takimi gatunkami, ale "Pamiętnik" oglądam za każdym razem, gdy tylko mam możliwość. Film, który zagra wam tak na emocjach, że długo to zapamiętacie:) POLECAM

  2. W filmie tak wspaniale razem wyglądali i oddawali tyle emocji.. wszystko było takie prawdziwe.. i doczytałam się, że byli parą przez trzy lata, potem się rozstali i znowu zeszli, ale czy nadal są razem to nie wiem…

    1. Początkowo para nie mogła w ogóle dogadać się na planie filmowym, przez co jedno z nich poprosiło nawet o nagranie scen oddzielnie. Jednak po filmie oboje byli ze sobą przez trzy lata. Powód rozstania nie jest znany, ale mówi się, że Rachel bardzo źle czuła się z medialnym zainteresowaniem wokół jej związku. Kto wie może nadal spotykają się ukradkiem 🙂

  3. uwielbiam ten film. piękny jest 🙂 ukazuje jak można bardzo mocno kochać kogoś po tylu latach. pewnie nie jedna osoba marzy o takiej milosci do konca zycia 🙂 .

  4. A mnie on kompletnie nie przypadł do gustu. Był tak cholernie nudny, że musiałam oglądać go na trzy podejścia i byłam niesamowicie szczęśliwa, kiedy się w końcu skończył. Może i film ma w sobie głębię – nie jest tak płytki jak Śniadanie u Tiffaniego – ale nie zmienia to faktu, że wynudziłam się na mnie cholernie. Choć ja ogólnie nie dogaduję się raczej ze Sparksem, więc to może kwestia tego.

  5. Po przeczytaniu wielu komentarzy spodziewałam się u siebie morza łez. Choć tak się nie stało film do głębi mną poruszył. Mimo delikatnie wyidealizowanej historii Allie i Noah uważam, że "Pamiętnik" to jedna z najlepszych pozycji o miłości jakie dano mi było widzieć. Zdecydowanie polecam. Film zapada w pamięć i czuję, że kiedyś do niego wrócę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*