Sequel Slayers cz. 8

Jak wcześniej obiecałem po dłuższej przerwie zapraszam na przyjrzeniu się bliżej serii „Szklana Pułapka” lub w wersji oryginalnej „Die Hard”. Sam cykl rozpoczął się w 1988 roku , a zakończył się ostatnia piątą częścią w 2013 roku. Jak wygląda teraz kondycja serii? Jak wyglądał rozwój części na przestrzeni lat?

Zacznijmy najpierw od „świątecznego” klasyka:

Szklana Pułapka(Die Hard 1988)

Filmweb: 7,5/10; IMDB: 8,2/10 Rotten Tomatoes: 92%  (krytycy); 94% (widzowie); Moja ocena: 8/10

Jak wcześniej wspomniałem jest to dla niektórych idealny  film „świąteczny”. Wiele akcji, humoru i świetny humor. Aktorsko tez nie zawodzi. Dzięki temu dziełu Bruce Willis został wywindowany jako gwiazda kina akcji na co on w pełni zasługuje. Co więcej ma ten film genialnego złoczyńce, którego zagrał świetny (Świętej Pamięci) Alan Rickman. Zdecydowanie film godny polecenia i jak ktoś nie obejrzał to aż wstyd 😉

Szklana Pułapka 2 ( Die Hard 2 1990)

Filmweb: 7,4/10; IMDB: 7,1/10; Rotten Tomatoes: 69%  (krytycy); 70% (widzowie); Moja ocena: 8/10

 Jest to wprawdzie lekka powtórka z rozrywki, jednak mimo tego jest to równie dobry film co poprzednik. Może nie ma takiego dobrego villana jak wcześniej, ale bawiłem się bardzo dobrze. Szczerze polecam  jak komuś się podobała pierwsza cześć.

Szklana Pułapka 3 ( Die Hard : With a Vengenance 1995)

Filmweb: 7,4/10; IMDB: 7,6/10; Rotten Tomatoes: 51% (krytycy); 83% (widzowie); Moja ocena: 8/10

Wśród krytyków film wywołał mieszane uczucia, jednak widzowie polubili ten film równie mocno jak ja. Ba! Nawet wolę ten film trochę bardziej od drugiej części. Dlaczego? O wiele ciekawsza fabuła więcej akcji i doborowa obsada. Poza Bruce’m Willis’em też były takie gwiazdy jak Samuel L. Jackson i Jeremy Irons, z czego ten drugi był złoczyńcą. Nie był może tak dobry jak Rockman, niemniej film z oczywistych względów godny polecenia.

Szklana Pułapka 4.0 (Live Free or Die Hard 2007)

Filmweb: 7/10; IMDB: 7,2/10; Rotten Tomatoes: 82% (krytycy); 86% (widzowie);Moja ocena: 6/10

Z tego co przejrzałem na stronach filmowych to większości się film bardzo podobał, ale dla mnie był po prostu…ok. Nie był jakiś bardzo dobry, ale zły tez nie był. Taki rzemieślniczy powrót do serii. Jednak nie ukrywam, że fabuła była ciekawa i Justin Long poradził sobie całkiem dobrze w tym filmie. Mimo tego, ze już to nie ma takiego ducha serii to polecam fanom „Die Hard” 😉

Szklana Pułapka 5( A Good Day to Die Hard 2013)

Filmweb: 5,7/10;  IMDB: 5,3/10; Rotten Tomatoes: 14% (krytycy); 40%(widzowie);Moja ocena 4/10

Ten film to najprawdopodobniej powód, dla której do dziś nie ma żadnej nowej części. Dlaczego? Pewnie ze względu na chaotyczną fabułą i mało porządnej akcji. Z czego największy motor napędowy czyli związek ojca z synem jest zrobiony po łebkach i nieciekawie. Co więcej syn bohatera , którego gra Jai Courtney jest po prostu źle zagrany. Żal mi najbardziej Bruce’a Willis’a, który w tym filmie się stara, ale mam wrażenie, że już zmęczony tą rolą. Jak ktoś jest fanem tej serii to może spróbować, ale nie gwarantuje dobrego widowiska, a reszta odradzam oglądania tego słabego widowiska.

I tym smutnym akcentem kończę moje zestawienie serii. Tak na prawdę gdyby 5 część nie powstała to seria obrałaby całkowicie inny kierunek lub by była lepiej wspominana. A teraz jest dalej dobrze tylko trzeba pamiętać, że serię uwieńczył taki potworek. Zapraszam do komentowania jeśli nie zgadzacie się z moja opinia lub jeśli macie podobne zdanie do mnie. W następnej części będzie o  .Do napisania!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*