Sequel Slayers cz. 8

Jak wcześniej obiecałem, po dłuższej przerwie zapraszam do przyjrzenia się bliżej serii „Szklana Pułapka” lub w wersji oryginalnej „Die Hard”. Sam cykl rozpoczął się w 1988 roku , a zakończył się ostatnią piątą częścią w 2013 roku. Jak wygląda teraz kondycja serii? Jak wyglądał rozwój części na przestrzeni lat?

Zacznijmy najpierw od „świątecznego” klasyka:

 

 

Szklana Pułapka(Die Hard 1988)

 

Filmweb: 7,5/10; IMDB: 8,2/10 Rotten Tomatoes: 92%  (krytycy); 94% (widzowie); Moja ocena: 8/10

Jak już wcześniej wspomniałem, jest to dla niektórych idealny  film „świąteczny”. Wiele akcji i świetny humor. Aktorsko tez nie zawodzi. Dzięki temu dziełu Bruce Willis został wywindowany jako gwiazda kina akcji na co w pełni zasługuje. Co więcej, film ten ma genialnego złoczyńce, którego zagrał świetny (świętej pamięci) Alan Rickman. Zdecydowanie film godny polecenia i jak ktoś nie obejrzał to aż wstyd 😉

 

 

Szklana Pułapka 2 ( Die Hard 2 1990)

 

Filmweb: 7,4/10; IMDB: 7,1/10; Rotten Tomatoes: 69%  (krytycy); 70% (widzowie); Moja ocena: 8/10

 Jest to wprawdzie lekka powtórka z rozrywki, jednak mimo tego jest równie dobry co poprzednik. Może nie ma takiego dobrego villana jak wcześniej, ale bawiłem się bardzo dobrze. Szczerze polecam, jeśli komuś podobała się pierwsza cześć.

 

 

Szklana Pułapka 3 ( Die Hard : With a Vengenance 1995)

 

Filmweb: 7,4/10; IMDB: 7,6/10; Rotten Tomatoes: 51% (krytycy); 83% (widzowie); Moja ocena: 8/10

Wśród krytyków film wywołał mieszane uczucia, jednak widzowie polubili ten film równie mocno jak ja. Ba! Wolę go nawet trochę bardziej od drugiej części. Dlaczego? O wiele ciekawsza fabuła więcej akcji i doborowa obsada. Poza Bruce’m Willis’em też były takie gwiazdy jak Samuel L. Jackson i Jeremy Irons, z czego ten drugi był złoczyńcą. Nie był może tak dobry jak Rockman, niemniej film z oczywistych względów godny polecenia.

 

 

Szklana Pułapka 4.0 (Live Free or Die Hard 2007)

 

Filmweb: 7/10; IMDB: 7,2/10; Rotten Tomatoes: 82% (krytycy); 86% (widzowie);Moja ocena: 6/10

Z tego, co przejrzałem na stronach filmowych to większości film się bardzo podobał, ale dla mnie był po prostu… ok. Nie był jakiś bardzo dobry, ale zły też nie. Taki rzemieślniczy powrót do serii. Jednak nie ukrywam, że fabuła była ciekawa i Justin Long poradził sobie całkiem dobrze. Mimo, że nie posiada to już takiego ducha serii, to polecam fanom „Die Hard” 😉

 

 

Szklana Pułapka 5( A Good Day to Die Hard 2013)

 

Filmweb: 5,7/10;  IMDB: 5,3/10; Rotten Tomatoes: 14% (krytycy); 40%(widzowie);Moja ocena 4/10

Ten film to najprawdopodobniej powód, dla której do dziś nie ma żadnej nowej części. Dlaczego? Pewnie ze względu na chaotyczną fabułą i mało porządnej akcji. Z czego największy motor napędowy, czyli związek ojca z synem, jest zrobiony po łebkach i nieciekawie. Co więcej syn bohatera , którego gra Jai Courtney jest po prostu źle zagrany. Żal mi najbardziej Bruce’a Willis’a, który w tym filmie się stara, ale mam wrażenie, że już zmęczony tą rolą. Jak ktoś jest fanem tej serii to może spróbować, ale nie gwarantuje dobrej zabawy.

I tym smutnym akcentem kończę moje zestawienie serii. Tak na prawdę gdyby 5 część nie powstała, to seria obrałaby całkowicie inny kierunek lub byłaby lepiej wspominana. Jest dobrze, ale trzeba pamiętać, że serię uwieńczył taki potworek. Zapraszam do komentowania jeśli nie zgadzacie się z moją opinią lub jeśli macie podobne zdanie do mnie. Do zobaczenia niebawem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*