Clint Eastwood obchodzi 87 urodziny

Jeden z największych aktorów światowego kina obchodzi dziś swoje 87 urodziny. Z tej okazji już na samym wstępie życzymy mu wszystkiego, co najlepsze i kolejnych sukcesów w pracy, aby dalej mógł cieszyć oczy widzów.
Co sprawia, że Clint Eastwood jest wyjątkowy? Jego filmografia nie obejmuje samego aktorstwa. Prócz niego jest on również kompozytorem, producentem i reżyserem. Na swoim koncie ma wiele wspaniałych filmów, które do dziś cieszą się bardzo pozytywnym odbiorem. Produkcje, w których miał czynny udział są wielorakiego gatunku. Starsza widownia z pewnością najbardziej kojarzy go z niesamowicie twardo odgrywanych ról w westernach.
Jako aktor potrafi w czuwać się w swoje role, nadając im realizmu i charyzmatyczności. W swoich młodzieńczych latach był uwielbiany nie tylko przez męską widownię, która widziała w nim twardego mężczyznę, który nie ugnie się przed niczym, ale również żeńską, która postrzegała go jako niesamowicie przystojnego aktora.
Jeśli chodzi o jego twórczość reżyserską, to ciężko rozpoznać styl, jakim kręci swoje produkcje. Nakręcił on wiele dobrych filmów, w których bardzo często obsadzał siebie w głównej roli.
Clint Eastwood to bez wątpienia legenda światowego kina i dzięki Bogu, że jeszcze ma siły na kolejne produkcje.

Urodził się 31 maja 1930 roku w San Francisco, USA. Uczył się w Los Angeles City College. Początkowo Clint Eastwood planował robić karierę sportową. Pasjonowała go lekkoatletyka, a aktorstwo traktował jako pracę dorywczą. Było tak do roku 1958, kiedy został zaangażowany jako odtwórca jednej z głównych ról w serialu „Rawhide”. Przyniosła mu ona sporą popularność a swoim oszczędnym sposobem gry aktorskiej zwrócił na siebie uwagę włoskiego reżysera Sergio Leone. Ten zaproponował Clintowi rolę rewolwerowca w filmie „Za garść dolarów”. Warto wiedzieć, że w owym czasie gatunek „spaghetti westernu”, to znaczy filmu opowiadającego o Dzikim Zachodzie, ale zrobionego za niewielkie pieniądze przez włoskich twórców, był bardzo popularny. W sumie Eastwood zagrał w trzech takich filmach w reżyserii Leone i stał się znany na całym świecie. Po powrocie do Ameryki mógł już przebierać w propozycjach. W 1971 roku wcielił się w postać Harry’ego Callahana, znanego bardziej jako „Brudny Harry”, która uczyniła z niego gwiazdę numer jeden. Później jeszcze cztery razy robił filmy opowiadające o przygodach inspektora.

W tym samym roku Eastwood zadebiutował jako reżyser i w tym momencie oprócz kariery aktorskiej kontynuował również karierę reżyserską. W obu dziedzinach miał duże sukcesy. W 1993 roku za film „Bez przebaczenia” otrzymał dwa Oscary, dla najlepszego reżysera i za najlepszy film.

Życie Eastwooda to nie tylko film. W 1986 roku został wybrany burmistrzem miasta Carmel w Kalifornii, gdzie prowadzi również restaurację. Był bliskim przyjacielem byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana.
Clint Eastwood cały czas nas zaskakuje. Po osiągnięciu sukcesów jako aktor i reżyser zajął się komponowaniem muzyki, czego ukoronowaniem jest kilka utworów znajdujących się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Co się wydarzyło w Madison County”.
Jak już pisałem wcześniej, Clint Eastwood na swoim koncie ma wiele produkcji. Osobiście nie miałem jeszcze okazji obejrzenia wszystkich, ale poniżej przedstawię pięć obok, których moim zdaniem nie można przejść obojętnie.

1. Brudny Harry

2. Niesamowity jeździec

3. Gran Torino

4. Za wszelką cenę

5. Dopóki piłka w grze

Oczywiście to nie koniec jego twórczości. Ta lista mogłaby być o wiele dłuższa, jednak wyżej przedstawiłem tylko te, które naprawdę utkwiły mi w pamięci.
Jeśli typujecie inne filmy Clinta Eastwooda, to śmiało podzielcie się tym w komentarzach. Jestem bardzo ciekaw, które Wam najbardziej przypadły do gustu i możliwe, że jeszcze ich nie widziałem.
Na sam koniec jeszcze raz trzeba życzyć 100 lat!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*