Idy marcowe (2011)

Polityka to jedna z nielicznych rzeczy, od której lepiej trzymać się z daleka. Niestety jest to niemożliwe. Przez cały czas ciągnie się za nami jak rzep psiego ogona, nie mając zamiaru opuścić właściciela. Wielu myśli, że polityka toczy się tylko i wyłącznie w sejmach i na innych posiedzeniach. Tak naprawdę jest to ogólne pojęcie, do którego sprowadza się wiele czynników. Jeden jest jednak kluczowy, który nigdy jej nie opuści, a mianowicie kłótnie i spory. Trzeba na nią niesamowicie uważać, ponieważ uzależnia jak narkotyk i tak samo może zniszczyć nawet najtwardszą istotę.

Trzymająca w napięciu historia pokerowej rozgrywki kandydata na prezydenta USA – Mike Morrisa (George Clooney) z czyhającymi na każde jego potknięcie przeciwnikami (Paul Giamatti) i wszędobylskimi dziennikarzami (Marisa Tomei). Szanse na elekcję pretendenta o bujnej przeszłości staną pod znakiem zapytania, kiedy w jego sztabie pojawi się asystentka, emanująca młodzieńczym entuzjazmem i erotyzmem (Evan Rachel Wood). Dziewczyna szybko zawróci w głowie młodemu błyskotliwemu doradcy Morrisa (Ryan Glosling) i pozna najskrzętniej skrywane tajemnice kampanii. [opis dystrybutora kino]

Już na samym wstępie można zauważyć, że mamy tutaj do czynienia ze śmietanką światowego kina. Film wyreżyserowany przez Georga Clooneya, który wcielił się w postać Gubernatora. Dalej mamy Ryana Goslinga, który odegrał rolę bezwzględnego członka sztabu, wiedzącego czego chce i nie za wahającego się przed niczym, jeśli ktoś nadepnie mu na odcisk. W obsadzie nie zabrakło również Philipa Seymoura Hoffmana, Paula Giamatti, czy Evan Rachel Wood uwodzicielskiej Molly. Sama obsada niesamowicie zachęca do obejrzenia tej produkcji. Wszyscy wypadli tutaj znakomicie, wywyższając ją na wyższy poziom.

Idy marcowe to bezkompromisowe i agresywne kino, które ukazuje najgorsze oblicze polityki. W świecie przedstawionym przez reżysera nie ma miejsca na głębsze uczucia, wartości czy autorytety. Wszyscy patrzą swojego przysłowiowego tyłka, aby wyjść na tym jak najlepiej. W tej rozgrywce nie ma miejsca na błędy, czy współczucie. Fabuła tego filmu to istny raj dla wielbicieli mocnej politycznej jatki, której tutaj nie brakuje. Od samego początku jesteśmy wprowadzani w ten bezwzględny świat, w którym panuje prawo dżungli. Bazuje on na wewnętrznej walce człowieka pomiędzy tym, co słuszne, a tym, co nielojalne i epatujące niespełnionymi ambicjami.

Od razy odradzam ten film wszystkim, którzy nie lubią świata polityki, ponieważ doznają odczucia nudy. Spotkałem się z wieloma opiniami, że nie wnosi on nic przez całe 98 minut. Jednak dla wszystkich wielbicieli politycznego świata będzie to raj. Niewątpliwie film potrafi trzymać w napięciu, jednak wymaga od widza skupienia oraz logicznego układania całej fabuły. Moim zdaniem jest naprawdę udaną produkcją i jak dotąd, chyba najlepszym reżyserskim osiągnięciem Georga Clooneya. Swoją twórczością obnażył wszystkie ułomności politycznego świata.

 Czas filmu: 98 min
Gatunek: Dramat, Polityczny
Reżyseria: George Clooney
Scenariusz: George Clooney, Grant Heslov,Beau Willimon
Obsada: Ryan Gosling, George Clooney, Philip Seymour Hoffman, Paul Giamatti, Evan Rachel Wood
Muzyka: Alexandre Desplat
Zdjęcia: Phedon Papamichael

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*