Morgan Freeman obchodzi okrągłe 80 urodziny

Koniec maja to czas niesamowitych wydarzeń w świecie kina. Po wczorajszych urodzinach Clinta Eastwooda przyszedł czas na okrągłą rocznicę kolejnej gwiazdy. Morgan Freeman również zaliczany jest do światowej czołówki aktorskiej. Przez wielu widzów jest on niesamowicie lubiany za sprawą swojego aktorskiego stylu. Osobiście bardzo lubię, kiedy jego twarz pojawia się na ekranie, ponieważ mogę być pewny, że za chwilę będę świadkiem wspaniałego występu.
Morgan Freeman ma równie bogatą filmografię co wczorajszy solenizant. Prócz aktorstwa był on również producentem, jak i reżyserem, choć w tej dziedzinie nie zabłysnął. Zebrał on już 12 nagród i 23 nominacje w tym Oscara za najlepszego aktora drugoplanowego za film Za wszelką cenę w 2005 roku.
Na planach filmowych spotykał się z największymi gwiazdami i grał u boku samej hollywoodzkiej śmietanki. Miał również okazję współpracować z Clintem Eastwoodem – wczorajszym solenizantem – przy trzech filmach: Bez przebaczenia (1992), Za wszelką cenę (2004) i Invictus – Niepokonany. Oczywiście to nie koniec, jednak lista gwiazd, z którymi pracował, jest tak długo, że nie ma co nawet o tym pisać.

Jest jednym z najbardziej uznawanych aktorów w Hollywood, karierę zaczął od występów w musicalach. Zanim podjął naukę w szkole aktorskiej, spędził pięć lat w US Air Force. W 1968 roku zadebiutował na scenie jako Rudolph w „Hello, Dolly” – wersji z udziałem Pearl Bailey. Następnie grywał w dramatach szekspirowskich oraz pojawił się w szeregu interesujących produkcji broadwayowskich i off-broadwayowskich. We wczesnych latach 70. stał się popularną postacią telewizyjnego programu edukacyjnego dla dzieci, „The Eletric Company”, emitowanego przez PBS.

Na dużym ekranie pojawił się w 1971 roku w filmie „Who Says I Can’t Ride a Rainbow?”. Przez lata był obsadzany w jednakowych, schematycznych rolach, dopóki nie otrzymał nominacji do Oscara i Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego za udział w filmie „Cwaniak”. Drugą nominację do Oscara oraz status gwiazdy zyskał w 1990 roku, kiedy to zagrał w uroczej komedii „Wożąc panią Daisy”. Potem wystąpił w takich szlagierach kinowych jak „Chwała”, „Robin Hood: Książę Złodziei” czy „Bez przebaczenia”. W 1993 roku zadebiutował jako reżyser, realizując film „Bopha!”, opowiadający o czarnoskórym policjancie i jego synu, prześladowanych przez zwolenników apartheidu. Rok później zagrał w „Skazanych na Shawshank”, za co został wyróżniony nominacją do Oscara dla najlepszego aktora.

Ogromną popularność zdobył dzięki występowi w słynnym thrillerze „Siedem” Davida Finchera, gdzie wcielił się w postać policjanta tropiącego (wraz z Bradem Pittem) seryjnego zabójcę. Freeman jest jednym z niewielu czarnoskórych aktorów amerykańskich, którym reżyserzy (jak Clint Eastwood czy Brian De Palma) dają znaczną swobodę twórczą w konstruowaniu kreowanych postaci i pozwalają przy tym na wykraczanie poza utarte schematy, wynikające z koloru skóry.

Najbardziej charakterystycznym elementem wizerunku amerykańskiego aktora jest bezsprzecznie wyjątkowy głos, który rozpoznawalny jest bez twarzy. Spokojny, ciepły i opanowany sprawia, że można go słuchać bez końca, niczym rodzica, przy którym człowiek czuje się bezpieczny. Niesamowitym tego dowodem jest jego recytacja utworu Love Yourself.

Jak wspomniałem wyżej Morgan Freeman ma niesamowicie bogatą filmografię i nie sposób teraz opisywać każdego filmu z jego udziałem. Poniżej przedstawię pięć produkcji, obok których z pewnością nie można przejść obojętnie. Od razu zaznaczam, że są to tylko moje typy, a każdy z Was może mieć inne, dlatego zachęcam do komentowania i podzielenia się swoim wyborem.

5. Batman – Początek (2005)

4. Siedem (1995)

3. Invictus – Niepokonany (2009)

2. Choć goni nas czas (2007)

1. Skazani na Shawshank (1994)

Na sam koniec składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji okrągłej rocznicy 80 lat. Obyśmy jeszcze długo mogli cieszyć się z jego wspaniałej gry aktorskiej i ze wszystkiego, co wnosi do świata kina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*