Podaj Dalej (2000)

Mimi Leder była pierwszą kobietą, która dostała się na studia filmowe w Amerykańskim Instytucie Filmowym. Zdobyła dwie nagrody Emmy, jest laureatką nagrody im. Franklina J. Schaffnera. Została uhonorowana nagrodą dla kobiet pracujących w przemyśle filmowym. A dziś znamy ją z reżyserii świetnych ekranizacji, takich jak „Dzień Zagłady”.
Wśród jej dzieł odnajdujemy również „Podaj dalej”. Film został oparty na powieści Catherine Ryan Hyde. Grający aktorzy wykonali niebanalna pracę a odpowiedzialni za: muzykę- Thomas Newman i zdjęcia- Oliver Stapleton świetnie wykonali swoje zadania.

„Podaj dalej” opisuje historię dwunastoletniego Trevora. Kiedy na lekcji środowiska nowo przybyły nauczyciel, Eugene Simonet (Kevin Spacey), zadaje, by rozejrzeć się wokół siebie i spróbować naprawić coś, co się nie podoba, młody, wrażliwy chłopiec, poruszony sytuacją w domu, traktuje zadanie poważnie. Opuszczona przez męża, który pił i nie panował nad agresją wobec niej, matka, Arlene McKinley (Helen Hunt), pracująca na dwa etaty, by utrzymać dom, nie mająca czasu dla syna i tracąca z nim kontakt, również mająca problem z alkoholem. To właśnie codzienność Trevora. Jego pomysł brzmi: „Znajdź trzy osoby, którym możesz pomóc w zrobienu czegoś, czego sami nie mogliby zrobić. W zamian niech oni pomogą trzem następnym osobom, które pomogą kolejnym trzem..- powstanie wówczas piramida dobra..”.  Pierwszą osobą na liście bohatera jest bezdomny narkoman (James Caviezel), który pomimo porażki, podaje dalej.

Film nie zamyka się na jednym problemie. Porusza też sprawę relacji pomiędzy dwojgiem dorosłych, doświadczonych przez los ludzi. Obawą przed stratą doskonale ułożonego, przewidywalnego życia. Strachem przed zmianą. Jednocześnie obserwujemy zmagania dziennikarza (Jay Mohr) dążącego do odnalezienia osoby, która zapoczątkowała łańcuszek bezinteresownej pomocy.
Niesamowita wiara w ludzi, w ich dobro – tego uczy mały bohater. Mimo porażek przy starcie, pomysł objął cały kraj, co daje nadzieję na lepsze jutro. Pozwala wierzyć, że ludzie potrafią pomóc, potrafią zawalczyć o świat. Dramatyczne zmagania dwunastolatka uczą odbiorcę, że i on może działać. Doświadczenia bohaterów pokazują, iż czasem warto odpuścić, zrezygnować z tego, co jest, na rzecz czegoś nowego, lepszego. Pełne łez, zarówno na ekranie jak i u odbiorcy, zakończenie jest kolejnym powodem do przemyśleń, chęci do zmian. Jest następnym promyczkiem wiary w ludzkość.

 

Pokazanie radości w chwili wspólnego, rodzinnego czasu przed telewizorem, smutku, kiedy wszystko szło nie po tej myśli, po której powinno, złości podczas kłótni, niedowierzania po dostaniu w twarz od własnej mamy. Pokazanie zaangażowania i ogromnych chęci w realizacji zadania ze środowiska. To niektóre z wyzwań postawionych młodemu aktorowi. Haley Joel Osment wywiązał się z nich wszystkich perfekcyjnie. Nic więc dziwnego, że w 2001 roku, filmowy Trevor, zdobył Nagrodę Blockbuster Entertainment za Ulubionego aktora  drugoplanowego w kategorii dramat/Romans. Kevin Spacey również stanął przed niełatwym zadaniem, wcielenie się w postać poparzonego nauczyciela z własnymi przekonaniami i zasadami. Emocje w momencie, w którym Simonet przyznaje się do przeszłości, kiedy o niej mówi, są doskonałym odzwierciedleniem uczuć, które w rzeczywistości mogłyby towarzyszyć osobie tak doświadczonej przez los. W podobny sposób emocje ukazała kobieta z mostu, Colleen Flynn. Odbiorca nie patrzy na nią jak na aktorkę, która wykonuje postawione jej zadanie, a jak na kobietę, która rzeczywiście znalazła się w takim momencie swojego życia. Helen Hunt, James Caviezel, Jay Mohr, to kolejne, i nie wszystkie, świetnie pasujące do roli, postaci. Można pokusić się stwierdzeniu, iż obsada została dobrana idealnie- aktorzy nie grali bohaterów, a nimi byli.

Ekranizacja z pewnością należy do tych, które warto polecać, do których warto wracać. To jest ten film, po którego obejrzeniu jest się innym człowiekiem. Człowiekiem z innym spojrzeniem na świat, na swoje możliwości w drodze do uczynienia go lepszym.

A Ty? Podasz dalej?

 

Czas filmu: 119 min

Gatunek: dramat

Reżyseria: Mimi Leder

Scenariusz: Leslie Dixon

Obsada (w rolach głównych): Kevin Spacey, Helen Hunt, Haley Joel Osment

Muzyka: Thomas Newman

Zdjęcia: Oliver Stapleton

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*