Praktykant (2015)

Człowiek jest istotą, która jak każda inna ma swój początek i koniec. Początkowo jesteśmy pełni życia, podbijamy świat i idziemy przez niego z niesamowitą siłą. Przychodzi jednak moment starości, przed którą każdy z nas chciałby uciec, jednak jest to niemożliwe. Starsi ludzie często odstawiani są w kąt, ponieważ uważani są jako bezwartościowy ciężar. Brzmi to bardzo drastycznie, ale w dzisiejszych czasach jest to bardzo często spotykany scenariusz. Starsi są jednak kopalnią wiedzy, której nie dorówna żaden młody człowiek. To właśnie swoim doświadczeniem przewyższają młodych ludzi. Są również tacy, którzy nawet w tym etapie życia nie chcą siedzieć przed telewizorem, a ciągle iść dalej. Świetnym tego przykładem jest film Nancy Meyers, który od premiery zdobył dużą rzeszę fanów.

Ben Whittaker (Robert De Niro) to 70-tetni wdowiec, który postanawia wykorzystać nadarzającą się okazję, aby wrócić do aktywnego życia. Aby tego dokonać zatrudnia się jako praktykant w jednej z redakcji strony internetowej poświęconej modzie. Jej założycielką i główną szefową jest ambitna Jules Ostin (Anne Hathaway). Podczas nieuchronnego zderzenia pokoleń Ben i Jules odkrywają przyjaźń i kogoś, na kim mogą polegać.

„Praktykant” to spokojna komedia w dobrej obsadzie. Już od samego początku poznajemy naszego głównego bohatera, który wcale nie daje po sobie poznać, że ma już 70 lat. To właśnie w tym miejscu twórcy chcieli pokazać widzom, jak bardzo różni się dzisiejszy świat od tamtego. Ben to istny perfekcjonista i pedant. Wszystko co znajduje się w jego mieszkaniu ma swoje miejsce. Nawet w pracy nie przejmuje się że ma całkowicie inny styl. Stara gwardia, która przyzwyczajona była do eleganckiego chodzenia do pracy przewyższa dzisiejszy, co najmniej o głowę. Z jednej strony mamy naszego przeuroczego staruszka a z drugiej pełną wigoru szefową firmy. Jules jest oschłą kobietą, która całkowicie zapatrzona jest w swoje „dziecko”. Wszystko to sprowadza się do zaniedbywania rodziny, jak i innych ludzi. Zawsze zapracowana i w biegu, niemająca na nic czasu. To właśnie tutaj dostrzegamy dwa światy. Starszy Pan, który od zawsze pracował swoim tempem i miał czas na wszystko oraz młoda kobieta dzisiejszych czasów, która również ma tyle samo obowiązków, co z pewnością Ben przez 40 lat, lecz jej życie to ciągła praca. Do głównej kwestii dochodzą również poboczne sceny kiedy to nasz bohater utożsamia się z nowymi przyjaciółmi. Jest dla nich niczym tata, który choć nie ma pojęcia o dzisiejszej technologii, to jednak na każdym kroku poucza wszystkich i to z upragnionym skutkiem. Do fabuły nie można się doczepić, ponieważ wszystko co zawarte zostało w tym filmie, stworzyło skarbnicę wiedzy, jak i dobry temat do przemyśleć dla dzisiejszych przepracowanych młodych ludzi.

To nie pierwsza komedia, w której występuje jeden z najlepszych aktorów Hollywood. Robert De Niro rozpoznawalny jest na całym świecie i zaliczany jest do samej czołówki. Są jednak ludzie, którzy uważają, że jego obecność w tego typu filmach jest karygodna. Ja jednak jestem odmiennego zdania. Ludzie z czasem się zmieniają a czas powoduje u nas inne pragnienia. W tej produkcji wyśmienicie odegrał starszego pana, który jest wzorcem dla wszystkich. Anne Hathaway jest całkowitą odwrotnością. Dla niej tego typu komedie to chleb powszedni. Większość z pewnością zna takie produkcje, jak „Diabeł ubiera się u Prady” z 2006 roku lub „Jeden dzień” z 2011 roku. Tutaj również pokazała, że tego typu filmu to dla niej zwyczajna norma, którą trzeba wyrobić. Świetnie ukazała zapracowaną kobietę. Nie była to kolejna sztuczna komediowa postać, a pełna życia i realizmu.

Oprócz genialnych kreacji De Niro i Hathaway, na uwagę zasługują również postacie drugoplanowe. Okazały się świetnymi przerywnikami w całej historii. Rene Russo w roli sympatycznej masażystki Fiony czy przeurocza Jojo Kushner grająca mała córeczkę Jules Paige, z pewnością skradną serce niejednego widza. Nie można również zapomnieć o firmowym „trio” w skład, którego weszli Adam Devine, Zack Pearlman i Jason Orley. To dzięki nie raz pojawia się niesamowity uśmiech na twarzy a czasem wręcz wybuch śmiechu.

Takie połącznie sprawiło, że „Praktykant” to naprawdę świetna komedia, która swoją historią może zmienić życie niejednego człowieka. Niesie on z sobą niesamowite wartości, które tak często zatracane są przez dzisiejszy zagoniony świat. To właśnie dzięki takim produkcją mamy szansę, aby przemyśleć swoje życie i nie zmarnować go tylko i wyłącznie na sprawy niższego rzędu.

Czas filmu: 121 min
Gatunek: Komedia
Reżyseria: Nancy Meyers
Scenariusz: Nancy Meyers
Obsada: Robert De Niro, Anne Hathaway, Rene Russo, Anders Holm, Jojo Kushner
Muzyka: Theodore Shapiro
Zdjęcia: Stephen Goldblatt

3 thoughts on “Praktykant (2015)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*