Lucifer

Słysząc słowo ,,diabeł” zapewne każdemu przed oczami jawi się zupełnie inny obraz. Może to czerwony stwór
z rogami, a może upadły anioł, wiodący na pokuszenie. A co, gdyby szatan porzucił władanie piekłem i zbiegł na Ziemię, aby tam prowadzić pełen rozpusty klub nocny? Tytułowy bohater ,,Lucifera” w reżyserii Toma Kapinosa niczym nie przypomina stereotypowego obrazu zła. Na co dzień przesiaduje we własnym, prosperującym klubie, gra na pianinie bądź uwodzi naiwne kobiety. Nie przeszkadza mu również zwierzanie się terapeutce
z problemów rodzinnych – w końcu konflikty z ojcem, który jest Bogiem, muszą być bardziej zajmujące niż te ludzkie.

Ulubionym zajęciem Lucyfera staje się pomoc w rozwiązywaniu spraw kryminalnych. Po poznaniu odpornej na jego urok detektyw Chloe zaczyna prowadzić z nią dochodzenie i pojmować kryminalistów. Choć uwięziony
w ludzkim ciele, zachowuje nadprzyrodzone moce, których używa, aby skutecznie wydobywać z podejrzanych potrzebne informacje bądź ukarać ich za ich przewinienia. Z czasem zawiera nowe więzi, walczy o życie najbliższych, staje się coraz bardziej ludzki, choć daleko mu do prowadzenia żywota zwyczajnego człowieka.
W międzyczasie planuje zemstę na Stworzycielu za strącenie go z nieba i usiłuje przechytrzyć brata – czarnoskórego anioła, zatrzymującego czas.

Serial ten przedstawia niezwykle humorystyczną opowieść o krnąbrnym synu, który poprzez bunt wypadł z łask ojca. Mawia się, że ,,nie taki diabeł straszny, jak go malują”. W tym wypadku wygląd przystojnego mężczyzny odzianego w garnitur, który żongluje niewybrednymi żartami, może uśpić czujność. Mimo ogromnej mocy próbuje udawać przeciętnego zjadacza chleba, jeśli można tak nazwać bogatego imprezowicza, ścigającego kryminalistów. Co dziwniejsze, zakochuje się w ludzkiej kobiecie, która jest w stanie uczynić go śmiertelnym. Tylko czy związek diabła z człowiekiem może skończyć się dobrze?

W rolach głównych możemy zobaczyć Toma Ellisa, którego gra aktorska znacznie wykracza poza przeciętną, oraz Lauren German znaną ze ,,Szkoły uczuć”. Sama fabuła zdaje się niezwykle barwna i dopracowana. Ukazuje nam zupełnie inne, nowe spojrzenie na postać Belzebuba, który potrafi kochać i jest zdolny do poświęcenia. Podobnie rzecz ma się z aniołami, które mogą być żądne zemsty lub pełne pożądania. Z kolei demony, choć stworzone do zabijania, mogą okazać skruchę i odczuwać niekłamaną troskę o drugą osobę. Ta oprawiona
w paradoksy historia ukazuje różne oblicza zarówno ludzi, jak i postaci boskich, w których cząstki zła mieszają się z dobrem. Nic nie jest takie, jakie mogłoby się zdawać, ale dzięki temu ten wciąż kręcony serial staje się godny polecenia.

Jeśli chodzi o moje osobiste odczucia, serial ten przemawia do mnie ze względu na sporą dawkę humoru, jaką serwuje nam główny bohater. Choć praca nad zagadkowymi morderstwami nie wydaje się być niczym zabawnym, Lucyfer sprawia, iż moment tragiczny spotyka się z komizmem.  Nie tylko jego słowa, ale także momentami bezbronna postawa czynią z niego bardziej komika niż władcę piekła. Zachęcić może również kontekst kryminalny – nie dość, że czyniących zło postanawia ukarać sam szatan, to możemy też obserwować, jak z biegiem czasu Chloe rozwiązuje kolejną sprawę. Dla fanów kryminalnych kąsków pozycja ta może stać się intrygująca. Trudno tu wypowiadać się na temat wątków miłosnych; mimo oczywistego uczucia, jakim darzą się nawzajem pani detektyw i jej pomocnik, żadne z nich nie jest w stanie posunąć spraw naprzód. Niezdecydowanie i dwuznaczne zachowanie Lucyfera może denerwować, choć zawsze pozostaje nadzieja, że zdoła się opamiętać. Co do postaci drugoplanowych; pozytywnie uderza ich rozmaitość. Mamy tu terapeutkę, która próbuje rozwiązać problemy Lucyfera – nie ma nic bardziej ,,oczywistego” niż człowiek analizujący poczynania i psychikę istoty nie z tej Ziemi. Pojawia się również obdarzona sprytem i niezwykle zaradna córka Chloe, która bawi się w lekarza z zaprawionym w boju demonem. Jest też policjant, który w wolnym czasie lubi odgrywać na scenie przedstawienia kabaretowe oraz była żona Boga, którą ten postanowił umieścić w piekielnej celi. Wszystkie postaci przedstawione są tak, iż nie sposób nie darzyć ich sympatią. Jedynym mankamentem może stać się momentami odczuwalny brak logiki, jednak kto podejrzewałby diabła o kierowanie się suchym racjonalizmem.

Czas odcinka: 45 minut
Sezony: 2
Gatunek: Dramat, Kryminalny, Dreszczowiec
Twórca: Mike Carey
Obsada: Tom Ellis, Lauren German, Kevin Alejandro, Rachel Harris, Lesley-Ann Brandt
Muzyka: Robert i Aron Marderosian
Zdjęcia: Barry Donlevy, Christian Sebaldt
Na podstawie: Neil Gaiman ,,Lucifer”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*